چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 7558 تاريخ : ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱ نسخه چاپي ۱ دیدگاه

کشت زیر نایلونی و خسارات جبران ناپذیر

کشت زیر نایلونی و خسارات جبران ناپذیر
می توان انتظار داشت در آینده ای نه چندان دور ،مزارع و کشتزارهای بکر روستا،تبدیل به نایلونزارهایی شود که محصولات آن نیز سالم نباشد.

کار کشت محصولات جالیزی آغاز شده است. از چند سال پیش  که کاشت این محصولات با پهن کردن نایلونهای عریض در مزارع توسط اصفهانی ها شروع شد، همچنان تا امروز با زمین های ما عجین شده است.

شاید مهمترین دلیل استفاده از این پلاستیک ها را حفظ آب از طریق تعریق و جلوگیری از رشد علفهای هرز دانست.اما این فواید در برابر زیانهای بیشمار این ماده پلیمری بسیار ناچیز است.

پلاستیک بعد از نفوذ در خاک تا ۳۰۰ سال تجزیه نشده و به صورت عایق،مانع تنفس طبیعی خاک می شود. مواد پلاستیکی و پلیمری به‌علت دارا بودن مواد نفتی و خاصیت تجزیه‌ناپذیری در خاک باقی می‌مانند و به این ترتیب مواد شیمیایی آن به‌تدریج از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می‌شود.

WR9pt

با توجه به اینکه هر ساله حجم بسیار زیادی از زمینهای روستا زیر کشت محصولات جالیزی و صیفی می رود ،به جرأت می توان گفت تمام مزارع روستا از ورود نایلون در امان نبوده اند.ورود مواد پلیمری به زنجیره غذایی انسان،منجر به بروز انواع اختلالات گوارشی و ریوی، سرطان و سایر بیماری‌های غیرواگیر می‌شود.

می توان انتظار داشت در آینده ای نه چندان دور ،مزارع و کشتزارهای بکر روستا،تبدیل به نایلونزارهایی شود که محصولات آن نیز سالم نباشد. / وبلاگ روستای مهر

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت