دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 6306 تاريخ : ۱۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۵ نسخه چاپي ۴ دیدگاه

برای بروز رسانی وبلاگم به کافی نت های جغتای می روم / با دوربین کرایه ای عکس می گیرم

برای بروز رسانی وبلاگم به کافی نت های جغتای می روم / با دوربین کرایه ای عکس می گیرم

یکی از معدود وبلاگ های روستایی فعال در شهرستان وبلاگ زرقان ۲۰ است، این وبلاگ از سال ۹۰ تاکنون همواره به سیر فعالیت خود ادامه داده و کمتر با تعطیلی طولانی مدت مواجه شده است.

یکی از وجوه تمایز این وبلاگ با سایر وبلاگ های روستایی این است که زرقان ۲۰ به هیچ عنوان اهل کپی برداری نیست و محتوای آن اغلب بومی و تولیدی است.

جغتای سلام به مناسبت روز خبرنگار گفتگویی با جناب آقای مهدی زرقانی مدیر این پایگاه خبری که سابقه همکاری با خبرگزاری دانشجو را هم داشته، انجام داده است که از نظر شما می گذرد:

بعنوان سئوال اول بفرمائید اصلاً چی شد که به فکر راه اندازی وبلاگ خبری در زرقان افتادید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت شما و مخاطبین گرامیتان عرض سلام دارم. چند سالی که در زرقان زندگی کردم عدم اطلاع رسانی و پوشش اخبار روستا خیلی ناراحتم می کرد، دوست داشتم زرقان و مردم آن هم جایی در اخبار و رسانه ها داشته باشند، تنها کاری که از دستمان می آمد راه اندازی وبلاگ بود، کار را شروع کردیم ابتدا فقط خبر کار می کردیم ولی بعدها به سمت گزارش و مصاحبه هم آمدیم، در روستا اصلاً خبر کم نیست باید سوژه یابی و کار کرد.

شما به تنهایی کار می کنید یا تیم هستید؟

ابتدای کار ما چند نفر بودیم و قرار بود تیمی کار کنیم ولی به علت مشغله کاری، عدم دسترسی به اینترنت، شرایط روستا این تعداد کم شد و الان تنها کار می کنم، بعضی ها قول دادند و دوست داشتند بایند کار کنند ولی بازهم نشد، حتی در بخش خواهران خیلی سعی شد تیمی تشکیل شود تا حساسیت خاص اهالی از بین برود ولی فعلا نشد، سخت است ولی ادامه می دهم.

با توجه به کوچکی محیط و آداب و رفتار مردم، فضای تهیه خبر و گزارش در روستا را برای ما ترسیم کنید.

در روستا معمولا یک طرف خبرها به شورا و یا دهیار بعنوان تنها مسئولین روستا بر می گردد، معمولاً موجب واکنش اینها می شود، با ما همکاری نمی کنند، از ۵ نفر اعضای شورای روستا یک نفر با ما همکاری می کند، می ترسند چیزی از آنها بنویسی که برایشان بد شود.

مردم عادی روستا هم عموماً فعالیت های رسانه ای را جدی نمی گیرند، برخی هم فک می کنند ما برای سازمان و یا اداره خاصی کار می کنیم و از آنجا حقوق می گیریم لذا زیاد تمایل به همکاری نشان نمی دهند، گاهی اگر پیرمردها و مسن تر ها همکاری کنند که الان ما با همکاری همین قشر تاریخچه ای از روستا تهیه کرده ایم.

Untitled

درآمد که بعید می دانم داشته باشید، توضیح می دهید از کجا منابع هزینه ای شما تامین می شود؟

درآمد از این راه اصلاً ندارم، همه اش از جیب شخصی کار می کنم، البته هزینه ی خیلی خاصی ندارم، یک زمانی خواستم هاست و قالب خریداری کنم که دیدم از توان مالی مان خارج است، امکانات دیگر هم ندارم، من سیستم شخصی ندارم بعدازظهرها و شب خبرها را جمع آوری می کنم صبح روز بعد جغتای می روم و از کافی نت وبلاگ را به روز می کنم، برای تهیه عکس هم چون دوربین ندارم، دوربین کرایه می کنم که همه اینها از جیب شخصی ام تامین هزینه می شود.

مهمترین مشکلات شما در بحث تهیه و انتشار خبر چیست؟

روستای زرقان با اینکه یکی از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان است مشکل اینترنت دارد، ما در روستا به اینترنت دسترسی نداریم، مرتب قول داده می شود ولی هیچکدام به سرانجام نمی رسد. در زرقان خط adsl اصلاض وجود ندارد و معدود افرادی هم که از اینترنت استفاده می کنند از سرویس های dial-up استفاده می کنند که برای ما کارایی ندارد. چند بار خواستیم از سرویس اینترنت پست مخابرات روستا استفاده کنیم، حتی برای آن درگیر شدیم ولی نتوانستیم کاری از پیش ببریم، اگر بتوانیم در همان روستا آنلاین باشیم خیلی بهتر می شد کار کرد.

تا حالا از شما تقدیر و تشکر شده اس؟ کسی خداقوت به شما گفته؟

در بین مخاطبین، زرقانی های مقیم شهرها و استان های دیگر بسیار بوده اند که از تهیه خبر و تصویر از روستا تقدیر کرده اند ولی در بین مسئولین نه، هیچ کس تا حلا هیچ صحبت و تشکری از ما نداشته است.

یکی از ویژگی های بارز وبلاگ شما پرهیز از کپی برداری و انتشار مطالب دیگران است، در مورد این رویه توضیح دهید.

از بچگی به نوشتن علاقه داشتم، حتی سر کلاس درس برای بقیه بچه ها انشا می نوشتم. کپی هیچ جذابیتی برای من ندارد سعی میکنم با همان دایره لغات محدودم خودم بنویسم، آنچه را می بینم بنویسم، واقعیات را بازگو کنم هرچند شده قلمم قوی نباشد.

بعنوان حسن ختام اگر صحبت خاصی دارید، مطلب از قلم افتاده و یا هرچه را که لازم می دانید، بفرمایید.

تشکر می کنم از جغتای سلام، صحبت خاصی نیست فقط از مردم، شوراها و دهیار روستایمان می خواهم کار ما را جدی بگیرند، به دید سوء نگاه نکنند، مسئولین شهرستان هم به کار ما اهمیت بدهند تا دلگرمی باشد برای کار وبلاگ های روستایی.

ما هم از شما تشکر می کنیم و برای وبلاگ زرقان ۲۰ آرزوی موفقیت داریم.

4 دیدگاه

  • ببخشید این اقا مهدی زرقانی با حسین زرقانی دبیر ریاضیات برادرن؟؟؟؟؟؟
    آخه خیلی شبیه همند

  • سلام درود بر فعالان فضای مجازی که بی هیچ چشم داشتی فعالیت می کنند. من آقا مهدی رو می شناسم از بچه های ارزشی و اهل دغدغه روستای زرقان هست. انشاالله تو کارش موفق باشه.

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت