یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 4087 تاريخ : ۱۵ دی ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۸ نسخه چاپي دیدگاه‌ها برای آسیب شناسی تعزیه از نگاه یک تعزیه خوان جوان بسته هستند

آسیب شناسی تعزیه از نگاه یک تعزیه خوان جوان

آسیب شناسی تعزیه از نگاه یک تعزیه خوان جوان

دیگاه مقام معظم رهبری در خصوص تعزیه: بعضی از کارهایی که جنبه خیلی حقیقی ندارد و پر معنا و پر مضمون نیست به نظر ما بایستی حتما اجتناب شود.در گذشته هم گفتیم گاهی شبیه خوانی هایی می شود ما با شبیه خوانی موافقیم . مخالف نیستیم اما شبیه خوانی خوب . شبیه خوانی درست .شبیه خوانی منطبق با واقعیت . شبیه خوانی خوب است مفید است به شرطی که درست و منطبق با حوادث، البته پیداست بیان نمایشنامه ای – که شبیه خوانی هم یک نوع تئاتر و نمایشنامه هست و خوب هم هست – این با بیان معمولی فرق می کند . هنرمندانه باید باشد .خوب باید باشد .در این شکی نیست دروغ تویش نباشد . حقایق را برای مردم بیان بکنند.

در ادامه متن کامل مصاحبه پیام جغتای با فرهاد جغتایی  در خصوص آسیب شناسی تعزیه می‏آید.

* در ابتدا از اینکه وقت خود برای انجام این مصاحبه در اختیار پیام جغتای  قرار دادید تشکر می‌کنم. شاید بهتر باشد برای ورود به بحث آسیب شناسی تعزیه از تاریخچه و پیشینه آن  آغاز کنیم.تاریخچه ی تعزیه در ایران و شهرستان جغتای به کی و کجا برمی گردد؟

تاریخ تعزیه و پیدایش آن به صورت دقیق پیدا نیست . برخی پژوهشگران پیشینه ی آن را به آئین هایی چون مصائب میترا ، سوگ سیاوش ، مصر باستان ، به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح (ع) و یا افسانه های هندی در حدود سه هزار سال پیش بیان می کنند .

اما سند های موجود قدمت تعزیه در ایران را به این شکل به سیصد سال پیش از زمان به حکومت رسیدن دیلمیان در ایران که حکومتی شیعی بودند نسبت داده اند. با به حکومت رسیدن صفویان و در پی سفر ناصرالدین شاه به فرنگ و دیدن سالن های نمایش در آن دیار و بعد از بازگشت اقدام به ساختن اولین تکیه در ایران یعنی “تکیه دولت” در تهران نمود و مرکزی شد جهت پیشرفت تعزیه و تعزیه خوانی . در این دوران تعزیه به اوج خود رسید . اما با حضور شاه و شاهزادگان و برخی از کسبه و بازاریان که قصد خود نمایی و گاهی مواقع هم خلوص نیت ،کم کم دروغ و تحریف وارد تعزیه گردید. و این باعث گردید که علما به این عرصه وارد گردند و در مقابل تحریفات و دروغها ایستادگی نمایند تا از تحریفات کاسته شود .ب

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت