سه شنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 14105 تاريخ : ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱ نسخه چاپي بدون دیدگاه

شکارچیان تهرانی بالاخره به دام افتادند

شکارچیان تهرانی بالاخره به دام افتادند

چندی قبل به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر ورود گروهی از شکارچیان غیرمجاز به کوه های منتهی الیه شهرستان سبزوار، جغتای و مرز استان سمنان، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان های جغتای، جوین و سبزوار عازم ارتفاعات مذکور شدند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان جغتای در این باره گفت: در جریان این عملیات محیط بانان پس از ساعت ها جست و جو و ردزنی پنج نفر شکارچی متخلف را دستگیر نمودند.
مصطفی کلاته اظهار داشت: در بازرسی از متخلفین یک اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ دوربین دار غیر مجاز، یک اسلحه تک لول غیر مجاز، پنج عدد فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه)، ۸ عدد فشنگ ساچمه زنی، ۱۷ عدد فشنگ گلوله زنی کالیبر ۲۷۰ ، دو دوربین شکاری، سایر ادوات شکار و یک خودروی پژو کشف و ضبط شد.
این گروه از متخلفین بارها از تهران به گمان اینکه مناطق مذکور خارج از محدوده کنترل یگان محیط زیست است به این مناطق عزیمت و نسبت به شکار غیرمجاز اقدام کرده بودند.
متخلفین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی و با دستور قضایی جهت بازجویی های تخصصی و تکمیل تحقیقات در اختیار پلیس  اطلاعات و امنیت شهرستان قرار گرفتند.
گوشی تلفن همراه متخلفین با دستور قضایی توسط پلیس اطلاعات مورد بازبینی قرار گرفته و تصاویر متعددی از آنان در کنار لاشه انواع جانوران وحشی بدست آمد.
تاکنون در نتیجه بررسی تصاویر بدست آمده از تلفن همراه متخلفین شکار هفت عدد قوچ و میش وحشی، یک آهو و یک شغال مستند و قطعی شده و متخلفین صراحتا نیز به شکار جانوران مذکور اعتراف کرده اند.
متهمین با دستور دادستان محترم جغتای تا اطلاع ثانوی روانه زندان شده اند. بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ و میش وحشی و آهو معادل یکصد میلیون ریال و هر شغال معادل سه میلیون و پانصد ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ ۸۰۳/۵۰۰/۰۰۰ میلیون ریال به حساب دولت واریز نماید.
همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.
بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.
همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.
تصاویر زیر تنها بخشی از عکس هایی است که از گوشی تلفن همراه متخلفین بدست آمده است:

 

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت