سه شنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 14052 تاريخ : ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۵ نسخه چاپي بدون دیدگاه

ناشکر و قدرنشناسیم/خشکسالی عاملی جهت افزایش ظرفیت‌ها

ناشکر و قدرنشناسیم/خشکسالی عاملی جهت افزایش ظرفیت‌ها

سلام جغتای-علی اکبر حطیطه/ سال‌هاست که دیگر از بارش برف‌های چندین متری و باران‌های سیل‌آسا می‌گذرد و در سال‌های اخیر به‌خصوص در سال جاری، آرزوی دیدن یک برف و باران حسابی را داریم. همه می‌دانیم که در صورت ادامه این وضعیت سال پیش رو سالی پر از خشکی و کم‌آبی، تلفات، ضرر و زیان فراوان خواهد بود که صدالبته صحیح است. اما آیا با خود فکر کرده‌ایم که عملکرد ما در این سال‌ها چطور بوده است؟ آیا در زمان وفور نعمات قدر دانستیم؟ بیایید بررسی اجمالی در این زمینه انجام دهیم.

طبق آمار دشت جوین حدوداً ۱۱۱۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق دارد و برداشت وحشتناک از منابع آبی آن کماکان ادامه دارد. باوجود تأکید و سفارش بسیار، هنوز اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق کشاورزان از آبیاری‌های غرقابی استفاده می‌کنند. این در حالی است که در آبیاری با مزارع به روش غرقابی در بهترین حالت حتی با انجام هزینه‌های گزاف و تسطیح اراضی، راندمان آبیاری از ۵۰ درصد تجاوز نمی‌کند و در وضعیت سنتی که اکثر مزارع ما به همین ترتیب آبیاری می‌شوند، این میزان حتی کمتر از ۳۵ درصد می‌باشد. این میزان با احتساب آب تلف‌شده در کانال‌های انتقال، میزان تلفات را از ۷۵ درصد متجاوز می‌کند! هنوز از روش‌های بهینه‌سازی آب مانند ساخت استخرها، گلخانه‌ها، آبیاری‌های قطره‌ای، آبیاری‌های بارانی و… استفاده نمی‌کنیم و کشت محصولات پرآب را کنار نگذاشته‌ایم. ۱۶۰ حلقه قنات در منطقه شهرستان جغتای وجود دارند که می‌توانند بخش زیادی از منابع آبی ما را تأمین کنند اما آن‌ها را به حال خود واگذاشته‌ایم و مرمت و احیاء نمی‌کنیم. این‌ها تنها بخشی از موارد سهل‌انگاری و بی‌توجهی ما به این نعمت الهی است. یکی از موارد شکر الهی، مصرف نمودن آن نعمت در جای خود و عدم اسراف آن است. ما هرسال بیش از ۷۰ درصد آب کشاورزی را به روش‌های مختلف اسراف و لگدمال می‌کنیم و انتظار داریم که هرسال بیشتر از پارسال باران ببارد! ما و همه‌کسانی که اسراف و تبذیر می‌کنند در طریق کفران نعمت گام برمی‌داریم.

نباریدن باران و برف ممکن است برای برخی نعمت باشد، برای برخی یک فرصت باشد، برای برخی امتحان باشد و برای برخی عاملی جهت افزایش ظرفیت‌ها باشد. مثال آن‌هم خشک‌سالی است که در زمان حضرت یوسف به‌ وجود آمد. آن خشک‌سالی، برای بعضی‌ها نعمت بود چراکه از فرودستی به بالادستی آمدند و یا بالعکس. بنابراین خداوند وقتی خشک‌سالی می‌آورد همیشه بلا نیست چه‌بسا این خشک‌سالی نعمت باشد. شاید خشک‌سالی باعث شود ما به دنبال پیدا کردن راهکارهایی باشیم که آب را صرفه‌جویی کنیم و آن راه‌کارها را به کار ببندیم. می توان از این پیشامد برداشت مثبت داشت و خوشحال بود که با تلنگری، مردم و کشاورزان به خود بیایند و قدر قطره قطره این مایه حیات را بدانند و در جهت حفظ آن کوشا باشند.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت