سه شنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 14021 تاريخ : ۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴ نسخه چاپي بدون دیدگاه

ما زنده‌ایم و خدای منتقم بیدار/من لات چاله میدون اسلامم/عمری است در آرزوی شهادتم

ما زنده‌ایم و خدای منتقم بیدار/من لات چاله میدون اسلامم/عمری است در آرزوی شهادتم

«می‌رسید به افرادی که کراوات گردن‌شان بود می‌گفت این بند را اجانب به گردن ما انداخته‌اند، برادر باز کن. می‌رسید به کسانی که کلاه شاپو سرشان بود، می‌گفت این کلاه را اجانب بر سر ما گذاشته‌اند، بردار برادر…وی اولین جرقه‌های انگیزش انقلاب اسلامی را در من به وجود آورد و هیچ شکی ندارم که اولین آتش را در دل ما نواب روشن کرد.» مقام معظم رهبری

بیست و هفتم دی‌ماه در تقویم با این جمله «بامداد امروز نواب صفوی، خلیل طهماسبی، مظفر ذوالقدر و سیدمحمد واحدی در لشکر دو زرهی تیرباران شدند.» مشخص شده است. به مناسبت شهادت نواب صفوی (۲۷ دی‌ماه ۱۳۳۴) به معرفی کتب خواندنی از زندگی این شهید می پردازیم.

 

کتاب «خاطرات محمدمهدی عبدخدایی: مروری بر تاریخچه فدائیان اسلام». محمدمهدی عبدخدایی از اعضای تشکیلات  فدائیان اسلام بوده و هم‌اکنون دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام است. از اقدامات او می‌توان به ترور نافرجام دکتر حسین فاطمی وزیر خارجه دکتر محمد مصدق در سال ۱۳۳۰ اشاره کرد.

کتاب «سومین پرچمدار؛ زندگی نامه داستانی شهید نواب صفوی». داوود سالک، در روایت زندگی پرفراز و نشیب این قهرمان، اگرچه با رویدادهای فراوان و مبارزات وسیعی روبه رو بوده، اما به خوبی از عهده روایت داستانی مهم ترین بخش های زندگی آن شهید با ذکر جزئیات برآمده است.

 

کتاب «به یاری خداوند توانا؛ خاطراتی از شهید سید مجتبی نواب صفوی». کتاب حاضر که جلد دوم از مجموعه «یاران ناب» می باشد، به بیان خاطرات ارزشمندی از شهید نواب صفوی می پردازد.

بعد از مرگ رضاخان عده ای می خواستند جنازه او را به نجف ببرند و دفن کنند.اگر هوشیاری و سروصدای نواب نبود چه بسا در نجف دفن می شد و وقتی مردم می فهمیدند که کار از کار گذشته بود.بعد از آن تصمیم گرفتند جنازه را به قم برده و انجا دفن کنند. شاه به مرحوم برقعی از وعاظ معروف قم، قبول منبر ختم را دستور داده بود. علی دوانی نقل می کند برقعی یک پاکت سیگار هما نشانمان داد و دیدیم که با مرحوم سید عبدالحسین واحدی با مداد پشت پاکت سیگار نوشته است:« سید مرتضی برقعی، اگر در مجلس ختم رضاخان قلدر،این مرد جهنمی، منبر بروی،شکمت را پاره می کنیم!» (برگرفته از کتاب به یاری خداوند توانا)

کتاب « سید مجتبی نواب صفوی؛ نگاهی به زندگی و مبارزات شهید». این کتاب ۷۲ صفحه ای شامل خاطرات این شهید بزرگوار در عرصه های مختلف می باشد.

کتاب ارزشمند « خاطرات نیره السادات احتشام رضوی». همسر شهید نواب صفوی به دلیل مشارکت در بسیاری از فعالیت های سیاسی و فرهنگی آن شهید، از فداییان اسلام و نحوه ی فعالیت آن ها و… خاطرات ارزنده ای دارد که این کتاب، مجموعه خاطرات ایشان می باشد. او پس از دستگیری نواب صفوی ( به همراه برخی از همسران و مادران فداییان اسلام) ، ضمن تحصن مقابل دادگستری و شهربانی رژیم پهلوی و درخواست آزادی عزیزان خود، سخنان کوبنده ای علیه سیاست های سرکوبگرانه رژیم شاه ایراد کرد.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت