دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13971 تاريخ : ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۲ نسخه چاپي بدون دیدگاه

۷۰ درصد قناتهای جغتای نیازمند احیا و مرمت

۷۰ درصد قناتهای جغتای نیازمند احیا و مرمت
از مجموع 161 رشته قنات موجود در این شهرستان 70 درصد آن نیاز به احیا و مرمت دارند که برای آن 150 میلیارد ریال اعتبار لازم است.
خبرگزاری ایرنا/ معاون اداره جهاد کشاورزی جغتای: از مجموع ۱۶۱ رشته قنات موجود در این شهرستان ۷۰ درصد آن نیاز به احیا و مرمت دارند که برای آن ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است.

مهدی قاسم آبادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال ۶ رشته قنات در جغتای با هزینه یک میلیارد و۶۰۰ میلیون ریال مرمت و بهسازی شد. این قناتها در روستاهای حطیطه، آزادوار، جاورتن، منیدر، فریمانه و شهر جغتای در مجموع به میزان هزار مترمربع مرمت شدند.
وی ادامه داد: قنات های این شهرستان ۶ درصد منابع آبی کشاورزی آن را تشکیل می دهند لذا به لحاظ پایداری منابع آبی نقش موثری در توسعه کشاورزی منطقه دارند. حفظ جایگاه قنات در آبیاری زمینهای کشاورزی و کاهش هزینه های تولید علاوه بر افزایش اعتبارات لایروبی و احیا قناتها، همیاری کشاورزان منطقه را می طلبد.
۱۶۱رشته قنات با مجموع طول ۶۰ کیلومتر و دبی استحصالی ۳۳۹ لیتر در ثانیه در جغتای وجود دارد. شهرستان جغتای دارای ۵۲ روستا با ۲۵ هزار هکتار زمین باغی است و ۹ هزار بهره بردار است.
مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری جغتای در فاصله۳۵۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت