یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13928 تاريخ : ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۶ نسخه چاپي بدون دیدگاه

درخت انگور اولویت اول کشت دیم و کم آب شهرستان جغتای

درخت انگور اولویت اول کشت دیم و کم آب شهرستان جغتای

سلام جغتای-علی اکبر حطیطه/ انگور یکی از قدیمی‌ترین و لذیذترین میوه‌هایی است که در جهان وجود دارد. حدوداً ۸۰۰۰ نوع انگور در سراسر دنیا کشت می‌گردد. تمامی قسمت‌های این درخت باارزش در تمامی مراحل رشد، دارای خاصیت قابل‌توجهی است. از پوست درخت و برگ آن گرفته تا غوره و آب‌غوره، میوه تازه، کشمش، شیره و سرکه آن هر یک فصلی جداگانه را می‌طلبند. این میوه بهشتی بسیار مناسب برای کاشت در منطقه جغتای و زمین های مناطق خشک و کم آب می‌باشد.
اخیراً در بررسی‌های صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی خراسان رضوی درخت انگور اولویت اول کشت دیم و کم آب را در شهرستان به خود اختصاص می‌دهد.که طبق این بررسی ها دو نوع انگور «رشه کردستان» و «دیوانه»(دیوانه بومی همین منطقه) بهترین بازده را در زمین های دیم دارا خواهند بود. «رشه» یا «ره شه» انگور سیاه استان کردستان است که از مرغوبیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر به کشورهای منطقه صادر می‌شود. سایر انواع انگور مانند ترکمن ۴، فلیم سیدلس، شاهانی، کندری و … در زمین های آبی بیشترین بازدهی را دارند.

نکته قابل‌توجه در کاشت و پرورش انگور اجرایی نمودن روش‌های علمی است که می‌تواند تا سه برابر افزایش تولید را رقم بزند. کاشت به‌موقع، کود دهی مناسب، هرس منظم، داربستی کردن درختان و… از مهم‌ترین اقدامات پرورش این محصول است. به‌عنوان‌مثال داربستی نمودن درختان کاشته شده، کاهش هزینه‌های کارگری و کاهش آفات و بیماری‌ها، افزایش عملکرد و کیفیت محصول را در پی دارد. در این راستا جهاد کشاورزی شهرستان جغتای برای کشت و داربستی نمودن باغات انگور تسهیلات ویژه‌ای را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.

بدیهی است خام فروشی محصولی بااین‌همه ویژگی منحصربه‌فرد کار اشتباهی است. محصولات تبدیلی این محصول مانند کشمش، مویز، شیره، آب‌غوره و سرکه با تولید ثروت و ارزش‌افزوده بالا می‌تواند تغییر محسوسی در اقتصاد این منطقه به وجود آورد. امید است کشاورزان زحمت‌کش با آینده‌نگری، نوع کشت خود را به محصولات کم‌هزینه و پربازده تغییر دهند و در تولید فرآورده‌های تبدیلی همت بیشتری گمارند.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت