سه شنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13899 تاريخ : ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۶ نسخه چاپي ۳ دیدگاه

بدون شک جوین و جغتای را می‌توان دو برادر تنی دانست/ پیشرفت و رشد همه‌جانبه‌ تنها درگرو همکاری‌ منطقه‌ای

بدون شک جوین و جغتای را می‌توان دو برادر تنی دانست/ پیشرفت و رشد همه‌جانبه‌ تنها درگرو همکاری‌ منطقه‌ای

سلام جغتای-حسین جغتایی/ از ابتدای آفرینش، موجودات روی این کره خاکی در دو قالب فردی و اجتماعی ادامه حیات داده‌اند. انسان‌ها نیز از همان ابتدا دریافتند که هوش، استعداد و توانمندی‌های هر فرد می‌تواند جرقه‌ای برای پیشرفت باشد و حتی برخی از این استعدادها تنها در زندگی اجتماعی شکوفا و رشد می‌یابد. بنابراین جوامع بشری شکل گرفتند و همگام با یکدیگر «علم زندگی بهتر» را به پیشرفت چشم‌گیری رساندند. به‌هیچ‌عنوان بر کسی پوشیده نیست که تنها راه پیشرفت‌های کلان انسانی همکاری‌ها و اشتراک‌گذاری‌های جمعی است. با این مقدمه به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا دوقلوهای جوین و جغتای باوجود پتانسیل‌های بسیار بالا، در جایگاه مناسب خود قرار نگرفته‌اند.

باوجود اشتراک‌های  مثبت و منفی فراوان این دو شهرستان، شاهد رخوت و سستی در برقراری رابطه بین این دو هستیم. شهرستان‌های جوین و جغتای با جمعیتی حدوداً یکسان که مردم آن‌ها به زبان‌های ترکی، فارسی و کردی صحبت می‌کنند. پیشه اکثر آن‌ها کشاورزی و دامداری است و محصولاتشان معروف و زبانزد است. آب موتورهای عمیق در زمین‌هایشان غرق است. برای دلال‌ها بهشت روی زمین هستند. مردمانی باغیرت، باصفا و زحمت‌کش‌اند. شیعیان باخدا و مردمی شهیدپرورند. زندگی‌هایشان ساده و صمیمی و به اعتقادات سنتی و بومی‌شان پایبندند. تمدن کهن هرکدام ستودنی و خیره‌کننده است. نام بزرگان و مشاهیر برجسته‌ای چون عطاملک جوینی، هلالی جغتایی، نجیب الدین جوینی و صبوحی جغتایی و… را در لیست افتخارات خود جای‌داده‌اند. از تیغ حمله مغول زخم برداشته‌اند اما کمر خم نکرده‌اند. طعم تلخ دوره خان‌های مستبد و استثمارگر همچون الهیارخان، خان‌های قلیچی و غلامحسین خان و… را چشیده‌اند. مانند سایر مردم ایران، عاشق امام حسین (علیه‌السلام) و ماه محرم‌اند. برای سینه‌زنی، زنجیرزنی و تعزیه‌ها سر و دست می‌شکنند. تعزیه‌خوانان کم‌نظیری را به جامعه تقدیم کرده‌اند. میهمان علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) هستند و برای پابوسی‌اش از هیچ فرصتی دریغ نمی‌کنند. روزهای چهل ام و چهل و هشتم در دلشان غوغاست و پایشان طاقت ماندن در وطن ندارد. کاروان‌های پرتعدادشان مایه فخر منطقه است و وعده وصالشان شهر غریب طوس است.  اهل خیر و خیرات و در وقف و زکات سرآمد هستند. در رأی دادن مشارکت بالایی دارند و در مطالبه گری کنار می‌نشینند. جمله «ما می‌توانیم» را از ادبیات خود حذف نموده‌اند. دو نماینده مجلس مشترک دارند. مشکل کارمندان و مدیران غیربومی و پروازی جزء لاینفک آن‌هاست. از پیش کشیدن موضوع جاده‌ها و راه‌ها زبانشان مو درآورده است. از اماکن ورزشی، فرهنگی و تفریحی بهره چندانی ندارند. هنوز در اسفراین و برغمد املای چوخه را بلد نبودند که مهد کشتی با چوخه بودند. پهلوانانشان هرگز نمی‌میرند زیرا گود چوخه را محترم و چوخه کار را عزیز می‌شمارند. بااین‌همه افتخار هنوز یک گود کشتی استاندارد ندارند. قوزکمه قوت غالب و سند هویت آن‌هاست. لذت خوردن کمه جوش را با شیشلیک شاندیز قابل قیاس نمی‌دانند و…

این‌ها فقط بخش کوچکی از هم‌پوشانی تاریخی، ورزشی، فرهنگی و اجتماعی شهرستان‌های جوین و جغتای است و باید تابه‌حال طنابی قطور از این اشتراکات بافته می‌شد تا مسیر پیشرفت را هموار کند. حیف از اینکه برخی افراد نابخرد و سفیه با ندانم‌کاری و تعصبات شهری دائماً در پی آتش‌افروزی و نژادپرستی هستند. هنوز رشد عقلی نیافته‌اند و درگیر مسائل خرد و بیهوده هستند. بارها جدل‌هایشان را شنیده‌ایم که: مساحت شهرستان ما بیشتر از شماست! ما نباید برای شنا به استخر نقاب برویم! عطاملک جوینی از آن ماست! بافت شهری جغتای بسیار بهتر است! می‌گویند هندوانه جوین نه هندوانه جغتای! اسم رشته‌کوه ما در کتب درسی آمده است! این حرف‌های احمقانه یادآور جاهلیت زمان پیامبر (ص) است که برای تفاخر و مباهات سراغ شمارش قبرهای قبیله خود می‌رفتند!

بدون شک جوین و جغتای را می‌توان دو برادر تنی دانست که در طول زمان، توسط افراد مغرض یا جاهل از هم دورافتاده‌اند. مسئولان و نمایندگان مردم نیز باید مسائل و موارد اختلافی را اولاً با مراجع ذی‌ربط و ثانیاً با تعامل و همکاری بین دو طرف حل‌وفصل نمایند و تا حد ممکن از مطرح‌شدن این مسائل در بین عموم مردم جلوگیری کنند. داستان جغتای و جوین، داستان سبزوار و نیشابور نبوده و تفاوت این‌ها از زمین تا آسمان است.

تا این پیوند برادری به‌صورت قوی شکل نگیرد، این منطقه به همین کندی پیشرفت خواهد نمود. پیشرفت سریع و رشد همه‌جانبه‌ی ما تنها درگرو همکاری‌ها و برادری‌های منطقه‌ای است و هرکس ساز مخالف این قضیه را به هر دلیلی کوک کند از مردم این دیار نیست و نخواهد بود.

3 دیدگاه

  • دلتون خوشه فقط فهمیدم برغمد جزو این دوتا شهرستان نیس که نیس. اگه بود افتخار گود گشتی برغمد و بحساب جوین میگذاشتید. واقعا اینکه برغمد زمان تقسیم جغتای از جوین طرف جوینو گرفت کار احمقانه ای بود باید میرفت جایی که باید میرفت که همون سبزوار بود. این تبعیض نسبت به پیراکوهیا و فارسا تا کی میخواد ادامه داشته باشه خدا میددونه. اینکه جغتای تو خیلی از مسایل از جوین عقب مونده به این چیزا کار نداره بیشتر از این ظرفیت نداره اندازش همینه تازه زیادیم رشد کرده. باید مرکز شهرستان تو عبدل اباد میبود تا مردم راحتتر باشن. مثل نقاب . الان رشد حکم اباد از جغتای خیلی بیشتره طبیعیم هست . رشد حکم اباد ربطی به اختلافش با برغمد نداره جای خوبی قرار گرفته برا همین رشدش سریعه. جغتای همینجوری پیش بره باید شهرستانش منهل بشه یکی از بخش های جوین بشه .

  • بله من کاملا موافقم .کاش این مفترقات به زودی به  دوستی ها و همکاریها و مساعدتهای دوطرفه تبدیل شود .

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت