یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13842 تاريخ : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹ نسخه چاپي بدون دیدگاه

جان مردم پیشکش کارخانه فروکروم!

جان مردم پیشکش کارخانه فروکروم!

 

دیرزمانی است که انسان بر روی این کره خاکی زندگی می‌کند و با استفاده از منابع موجود توانسته است ایده‌های خود را عملی و راه پیشرفت خود را هموار سازد تا به نقطه‌ی فعلی برسد. امروز وقتی به‌عنوان یک انسان به گذشته‌ی خود نگاهی می‌اندازیم می‌بینیم که این پیشرفت‌ها، خرابی‌های فراوانی را به دنبال داشته است. این خسارت‌ها همواره بوده و امروز به اوج خود رسیده است که البته زیست‌بوم ما هم از این قاعده مستثنا نیست.

 

کارخانه‌های آلاینده‌ای نظیر سیمان و فروکروم و لاستیک‌سازی (که مفصلاً به آن خواهیم پرداخت) که با لابی نمایندگان وقت تأسیس گردیده‌اند، آن‌هم بدون در نظر گرفتن قابلیت‌های اقلیمی و منابع طبیعی و صرفاً به خاطر رأی آوردن در دوره‌های آتی!! این غول‌های آلاینده با کمترین نظارت از سوی مراجع ذی‌ربط در حال آلوده سازی محیط ما می‌باشند. در مورد کارخانه سیمان و آلودگی آن، مطالب و انتقادات متعددی رسانه‌ای گردید که با جستجویی ساده در سایت‌های بومی منطقه قابل‌پیگیری است. کارخانه فروکروم جغتای هم که از سال ۸۴ بهره‌برداری خود را آغاز نمود. در ساخت آن اصول زیست‌محیطی رعایت گردیده و گواهی سیستم محیط‌زیست (ISO 14001:2004) را نیز داراست اما با تخطی آشکار از مسئولیت‌های اجباری خود، در حال وارد ساختن خسارتی جبران‌ناپذیر بر پیکره‌ی محیط‌زیست شهرستان جغتای می‌باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته دود و غبار حاصل از کار و فرآیند ذوب و احیاء باید به تجهیزی به نام “غبارگیر” هدایت شود. برای روشن شدن اهمیت غبارگیر بیان این نکته ضروری است که دود خروجی از دودکش‌های کوره حاوی کروم ۶ است. کروم ۶ (ظرفیت ۶) بسیار سمی است و خطرات بی‌شمار و غیرقابل جبرانی برای انسان و طبیعت به بار خواهد آورد. فرآیند غبارگیری این دود و غبار را به‌خوبی کنترل، خنثی و بی‌خطر می‌سازد به‌طوری‌که حدوداً ۱۰ درصد دود و غبار وارد جو خواهد شد و ۹۰ درصد به‌صورت پودر از خروجی دستگاه خارج و سپس دفن می‌شود.(در عکس نمایی از لوله های غبارگیر را مشاهده می کنید)

 

باکمال تعجب و تأسف شاهد آن هستیم که تأسیسات غبارگیر در همین سال ۹۶ کمتر از یک ماه فعالیت داشته و در سایر روزهای سال خاموش (!!!) بوده است. علی‌الظاهر پروسه غبارگیری با مصرف برق بالایی همراه است و بخش خصوصی (شرکت پارت گوال گیتی) برای کاهش هزینه‌های خود و سودآوری بیشتر، به‌جای پرداخت هزینه‌های انرژی خود، جان مردم منطقه را پیشکش نموده‌ است! در بعضی موارد نیز خرابی دستگاه را بهانه قرار داده‌اند که ابداً توجیهی در این زمینه محسوب نمی‌گردد و ضررهای آن قابل جبران نیست.

 

کار دیگر از توصیه و اطلاع‌رسانی و خبر به مسئولان امر گذشته است. باوجود اطلاع‌رسانی مکرر توسط مردم و رسانه‌های بومی در مورد کارخانه‌های یادشده هیچ اقدام اساسی در این زمینه صورت نگرفته و یا اگر قرار بر اقدامی بوده است با نفوذ و قدرت مالکان خصوصی این کارخانه‌ها در نطفه خفه گردیده است. اداره محیط‌زیست جغتای در این شهر چه می‌کند که باوجود اخبار چندباره در مورد آلودگی‌ها هیچ‌چیز تغییر نکرده است! این مردم عادی هستند که جور عدم نظارت نهادها را می‌کشند. به‌طورقطع مردم منطقه و روستاهای مجاور، شهرستانک و زمین های زراعی طَرَسک، باید با پیگیری جهادی، از مسئولان امر مطالبه گری مداوم داشته باشند و تا شفاف شدن موضوع بر خواسته‌های خود پافشاری کنند.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت