یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13685 تاريخ : ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶ نسخه چاپي بدون دیدگاه

باز هم هیچ ارگانی با پدیده ویرانگر دلالی برخورد نکرد

باز هم هیچ ارگانی با پدیده ویرانگر دلالی برخورد نکرد

دلالی! این آفت نابود کننده که سال به سال ریشه گسترانده و مانند علف هرزی مخل صنعت کشاورزی این منطقه شده است و هیچ نهاد و مسئولی قدمی در راستای از ریشه زدن آن برنداشته است. این چندمین بار است که “سلام جغتای” و سایر رسانه‌ها زنگ هشدار بی‌توجهی به این امر را به صدا درمی آورند ولی دریغ از گوش شنوای مسئولین دولتی و غیردولتی که با عدم رسیدگی، تیشه به زندگی اجتماعی و اقتصادی این منطقه می‌زنند.

دلالی و واسطه گری که باعث متضرر و زمین گیر شدن کشاورزان منطقه گردیده است و از طرفی قدرت خرید را برای مصرف کننده کاهش داده است. سودهای سرشاری که آوازه‌اش به دوردست‌ها رسیده است که باعث آمدن دلال‌های جاجرمی، کرمانی، مشهدی، اصفهانی و…به این منطقه گردیده است که بسان کرم‌هایی درون شاخه‌های درخت کشاورزی این منطقه را سوراخ‌سوراخ نموده‌اند. دلالان جغتایی که نیز روی دلال‌های غریبه را سفید کرده‌اند و با ادعای آشنا و همشهری بودن، دسترنج کشاورز بیچاره را با هزار منت “بزخر” می‌کنند انگار که لطف بزرگی در حق او کرده‌اند!!

واقعا شرم آور است که پدیده دلالی نه تنها به قوت خود باقی است بلکه روز به‌روز عمق فاجعه بیشتر می‌شود و متهم ردیف اول را می‌توان نهادهای نظارتی دانست. اگر واقعاً عزم برخورد با مشکل دلالان در دستور کار این نهادها قرار گیرد می‌توان با اقدامات ساده و قابل اجرا و راه کارهای متنوع به این معضل خاتمه دهد.

اقداماتی از قبیل کنترل سطح زیر کشت محصولات مختلف و توازن در کاشت محصولات، ایجاد پایگاه اطلاع رسانی قیمت محصولات برای تولیدکننده، ایجاد یک دفتر کارشناسی برای قیمت گذاری محصولات تولید شده برای کوتاه شدن دست دلالان، ممانعت از افزایش واسطه‌ها و از همه مهم‌تر شناسنامه دار کردن آن‌ها را می‌توان از اولویت‌های این امر دانست.

به‌عنوان مثال شناسنامه دار کردن دلالان خود یکی از مهم‌ترین عوامل کنترل دلال بازی است به‌طوری که این اقدام با چند مزیت همراه است. اول اینکه از وقوع بسیاری از کلاه‌برداری‌ها و سوءاستفاده‌های مالی به خاطر ناشناس بودن دلال‌ها پیشگیری می‌گردد، دوم اینکه آمار دلال‌ها مشخص شده و از افزایش تعداد آن‌ها جلوگیری می‌گردد، سوم اینکه با شناسنامه دار کردن دلال به‌نوعی به او شخصیت حقوقی داده می‌شود که در صورت تخلف، جهاد کشاورزی قادر خواهد بود او را جریمه و یا او را به دست قانون بسپارد و یا دلال را از چرخه معاملات کنار بگذارد و شخص دیگری را جایگزین او بگرداند و به‌طور خلاصه بر عملکرد دلالان نظارت کامل داشته باشند.

حتما نباید این مشکل به مرز بحران برسد تا به فکر آن افتاد.تشکیل یک کمیته تخصصی از نمایندگان شورای اسلامی شهر، جهاد کشاورزی، سازمان تعزیرات، فرمانداری، شهرداری، دادستان عمومی و انقلاب، فرماندهی انتظامی و روسای اتحادیه‌های بارفروشان و میوه و سبزی فروشان جهت رفع این معضل ضروری است تا با ساماندهی همه جانبه، در جهت رفع این موضوع مهم گام بردارند و به این مطالبه عمومی رسیدگی کنند. امیدواریم که مسئولان قدر صبر و بزرگواری کشاورزان و مردم منطقه را دانسته و قبل از اینکه کاسه صبر مردم لبریز شود، جلو دست درازی دلالان به دسترنج کشاورزان را بگیرند.

 

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت