یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13611 تاريخ : ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲ نسخه چاپي بدون دیدگاه

کاهش ۶۲ درصدی کشت کلزا در جغتای

کاهش ۶۲ درصدی کشت کلزا در جغتای
معاون جهاد کشاورزی جغتای گفت: در سال زراعی جاری 325 هکتار کلزا در این شهرستان کشت شد که نسبت به مدت مشابه 62 درصد کاهش یافت.

مهدی قاسم آبادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهمترین علت کاهش سطح زیرکشت کلزا در این شهرستان، افزایش سطح زیر کشت چغندرقند از ۲ هزار به ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار است.
وی اظهار کرد: چون محصول چغندرقند نیاز به آب زیاد داشته و از نظر آبیاری با کلزا در یک مدار قرار دارد لذا کشت کلزا کاهش یافته است.
وی گفت: در سال زراعی گذشته ۸۶۰ هکتار از مزارع جغتای زیر کشت کلزا بود که به سبب سرمازدگی سطح برداشت به ۳۴۵ هکتار کاهش یافت.
قاسم آبادی افزود: با این حال در این مدت این شهرستان با تولید ۷۴۵ تن دانه روغنی کلزا، رتبه نخست تولید این محصول در استان خراسان رضوی را کسب کرد.
وی اظهار کرد: در راستای ترویج کشت کلزا و دانه های روغنی، چهار دستگاه ریزدانه کار یارانه دار به متقاضیان و رانندگان حرفه ای در جغتای داده شده است.
معاون جهاد کشاورزی جغتای گفت: اختصاص بسته های حمایتی شامل بیمه رایگان، تسهیلات بلاعوض خرید بذرکار، بذر یارانه ای، وام کم بهره، قیمت مناسب خرید تضمینی کلزا و ترویج کشت آن توسط کارشناسان، سبب رغبت کشاورزان به کشت کلزا شده است.
شهرستان جغتای دارای ۵۲ روستا با ۲۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی است و ۹ هزار بهره بردار در بخش های کشاورزی، باغداری و دامداری این شهرستان فعال هستند.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت