یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13547 تاريخ : ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹ نسخه چاپي بدون دیدگاه

خبری از پرداخت طلب گندمکاران نیست

خبری از پرداخت طلب گندمکاران نیست

با وجود گذشت بیش از ۴ ماه از فصل برداشت گندم در شهرستان جغتای، هنوز هم خبری از تسویه طلب گندمکاران این شهرستان نیست.

با توجه به این که بخش قابل توجهی از اراضی کشاورزی شهرستان جغتای به این محصول اختصاص می یابد، توجه مسولان دولتی به مساله خرید تضمینی گندم در سال جاری و همچنین سالهای گذشته باعث شده است تا کشاورزان، فروش محصول خود به دلالان در بازار آزاد را به خرید تضمینی این محصول ترجیح بدهند.

فروش آزاد گندم به خریداران بخش خصوصی اگر چه با تسویه نقدی پول آن همراه می باشد، اما گندمکاران باید دسترنج خود را به قیمتی به مراتب کمتر از نرخ مصوب دولت در هر سال بفروش برسانند.

پرداخت چند مرحله طلب گندمکاران در سالهای گذشته نیز همانند سال جاری باعث ضرر این قشر زحمتکش شده و همچنین در بلند مدت کاهش اعتماد کشاورزان به دولت را بدنبال داشته است.

به همین منظور خبرنگار پیام جغتای به سراغ تعدادی از گندمکاران بخش هلالی شهرستان جغتای رفته است تا پای حرف دل آنها بنشیند.

بدهی به بانکها و خرید بذر اصلی ترین مشکل گندمکاران است

ج. محجوب اولین کشاورزی است که عصر روز  گذشته در گفت و گو با خبرنگار ما به تشریح وضعیت مطالبه پول گندم خود از دولت پرداخت.

وی گفت: بنده در ازای تحویل گندم برداشتی خود در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری مبلغ ۸ و نیم میلیون تومان از دولت طلبکار هستم و در حال حاضر با وجود گذشت حدود ۴ ماه از موعد تحویل محصول خودم، خبری از تسویه پول گندم از طرف دولت نیست.

این کشاورز اهل شهرستان جغتای، عدم توان خرید بذر برای کشت سال جدید و پرداخت جریمه دیرکرد به بانکها به علت عدم تسویه وام های دریافتی را از جمله مشکلات خود عنوان کرد و از مسولان دولتی خواست تا نسبت به واریز طلب گندمکاران اقدام نمایند.

ع. راهچمنی کشاورز دیگر اهل روستای راهچمن جغتای می باشد که محصول خود را در تاریخ ۳۱خرداد به جایگاه خرید تضمینی عبدل آباد تحویل داده است و اکنون مبلغ ۷میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از دولت طلبکار می باشد و به علت اجاره بودن زمینی که در آن کشت گندم انجام داده است، از طرف مالک زمین و همچنین بانک برای تسویه بدهی خود تحت فشار می باشد.

مطالبه گندمکاران تا پایان مهرماه واریز می شد

خبرنگار ما در ادامه به منظور پیگیری آخرین وضعیت پرداخت طلب گندمکاران، موضوع را با مهدی دستورانی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان جغتای در میان گذاشته است.

دستورانی در پاسخ به این سوال که چه زمانی طلب گندمکاران پرداخت خواهد شد؟ گفت: طبق اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی کشور در سفر خود به مشهد، طلب گندمکاران تا پایان مهرماه سال جاری تسویه خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه استان خراسان رضوی جزو آخرین استانهای برداشت کننده گندم در کشور می باشد، واریز بدهی گندمکاران نیز نسبت به سایر استانها دیرتر انجام می شود و از این رو پرداخت طلب گندمکاران طی هفته گذشته در استان خراسان واقعیت نداشته و فقط مربوط به استان های دیگر می باشد./ پیام جغتای

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت