یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13476 تاريخ : ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸ نسخه چاپي بدون دیدگاه

«جاورتن» نیازمند ارسال روحانیون و مبلغین توانمند است

«جاورتن» نیازمند ارسال روحانیون و مبلغین توانمند است

سلام جاورتن- مجتبی ذوالفقاری/ بدون شک طرح اعزام روحانیون به مناطق مختلف در ماهِ محرم یکی از مؤثرترین اقدامات ممکن در راستایِ احیاء و زنده‌سازی مفاهیم دینی‌ست. به ویژه برایِ مناطقِ روستانشینی که به دلیل جمعیّت اندکشان از نعمت استقرار روحانی دائمی محروم‌اند‌.

جاورتن نیز به دلیل جمعیتِ کم، تنها در دههٔ اول ماهِ محرم شانس بهره‌مندی از مزایای این طرح را دارد. لکن چندسالی است به دلایل مختلفی که در ادامه ذکر خواهند شد، روحانیونی با سطحِ آگاهی و یا توانایی غیرکافی در بیان موضوعات به این روستا گسیل می‌شوند.

با اینکه نمی‌توان پیشرفت‌های فرهنگی دههٔ اخیر و نیز افزایش شمارِ افراد تحصیلکردهٔ روستای جاورتن را نادیده گرفت امّا هم‌چنان درصد بالایی از جمعیت این روستا را (هم‌چون دیگر روستاهای منطقه) افرادِ کم‌سواد یا بیسواد تشکیل می‌دهند که این خود ضرورت استفاده از روحانیون توانمند و باسابقه را نشان می‌دهد.

متاسفانه در چندسال اخیر به دو دلیل زیر روحانیونی با تجربه کم یا توانمندی ناکافی به روستایِ جاورتن اختصاص داده شده است :

? به دلیل ناتوانی روستا در پرداخت مبالغِ بیشتر جهت اعزام روحانیونی که تواناییِ بیشتری دارند.

? به دلیل عدم وجود امکانات روحانیون حاضر به اقامت در جاورتن نیستند.

در باب مورد اول هیچ شکی نیست و حلِّ این مشکل نیازمند هم‌افزایی مردم و نهادهایِ مربوطه است. تا با تأمین مالی، مردم جاورتن نیز امکانِ بهره‌مندی از روحانیون سطحِ بالا را داشته باشند.

در باب موردِ دوم که گهگاه از سویِ مسئولان مربوطه در شهرستان بیان شده است، جای تردید وجود دارد و تصور نمی‌شود روحانی‌ای به این دلیل مایل به حضور در جاورتن نباشد.

نتیجه‌گیری :

گفتیم به دلیل پایین بودنِ سطحِ تحصیلات عامهٔ مردم جاورتن، جهت تفهیم و انتقال مفاهیم شرعی و دینی نیاز به روحانیونی با تجربه و سابقهٔ کافی است که این موضوع خود نیازمندِ تأمین مالی است. امید است با همکاری افراد غنی در روستا و نیز نهادهای مرتبط گامی در جهت رفع این مشکل برداشته شود.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت