دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 13381 تاريخ : ۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷ نسخه چاپي بدون دیدگاه

ترکی حرف زدن بی کلاسی نیست

ترکی حرف زدن بی کلاسی نیست

 

?از کودکی بخاطر دارم در محافل رسمی اگر ترکی صحبت میکردم بزرگترها عمل مرا تقبیح میکردند. همیشه برایم سوال بود که چرا؟ تا مدتها بدم می آمد از لهجه ام. احساس میکردم عقب افتاده م. در دوران دبستان به همکلاسی هایم که فارسی و لفظ قلم صحبت میکردند به دیده اعزاز می نگریستم و خود را پایینتر از آنها میدانستم.

?شهرهای دیگر میرفتم در دل میگفتم چرا ما مثل اینها باکلاس صحبت نمیکنیم. چرا ما اصطلاحا خراب صحبت میکنیم.دوران دبیرستان که کمی بزرگتر شده بودم باز این موضوع چالش ذهنی من بود.
?این نسل جدید، بچه هایی که در جغتای متولد و بزرگ شده اند و اکنون پنج- شش ساله یا بیشتر هستند، یا اندکی کم سنتر به حدی که قدرت تکلم داشته باشند، چند درصدشان ترکی سخن می گویند؟ فرهنگ و تاریخ یک قوم، هویت آن قوم است. چرا داریم به بی هویتی خود دامن میزنیم؟
? چرا میخواهیم تقلید کنیم؟چرا چشممان به پایتخت است؟ چرا خواسته یا ناخواسته پایتخت را در همه ابعاد نماد رشد و ترقی میدانیم؟ چرا ارزشمند بودن فرهنگ خودمان را باور نداریم؟ چرا با دو ترم تهران درس خواندن لهجه مان میپرد؟ چرا در مکالمات روزانه با همکارانمان سعی در لفظ قلم صحبت کردن داریم؟

?باور کنیم بومی حرف زدن بی کلاسی نیست اگر هم باشد پس کلاس چیز احمقانه ای است.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت