چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 12124 تاريخ : ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸ نسخه چاپي ۶ دیدگاه

مدیری که در بطن مردم نباشد نمی تواند آنان را درک کند

مدیری که در بطن مردم نباشد نمی تواند آنان را درک کند
مدیری که حاضر نباشد همراه خانواده خود در عمق مشکلات و دغدغه‌های مردم و دیگر همکارانش زندگی کند، چگونه می تواند مشکلات این شهرستان را درک نماید، وای بر آن روزی که همکارانش نیز پروازی باشند که این خود بحث مصیبت بار دیگری است.

روزنامه قدس-سید احمد حسینی: مدیران پروازی معمولا لقب مدیرانی است که پست و مقام‎شان جایی است و خانه و زندگی شان جای دیگر، از جمله موارد و مشکلات مدیران پروازی می توان به استفاده از خودروهای دولتی و مصرف روزانه سوخت و مستهلک کردن آن، تفویض اختیارات غیرقانونی به زیردستان برای حل و فصل امور در غیاب مدیران ، کوفتگی ناشی از رفت وآمد رانندگی و اثربخشی منفی در روند کیفی و کاری گردانندگان اشاره کرد.
مدیری که حاضر نباشد همراه خانواده خود در عمق مشکلات شهرستان جغتای و دغدغه های دیگر همکارانش زندگی کند، چگونه می تواند مشکلات این شهرستان را درک کند، حال آنکه همکارانش نیز پروازی باشند، خود بحث دیگری است. مدیران پروازی دائماً به فکر تردد و زمان بندی برای دیدار با خانواده هستند و این یعنی خلاف خط مشی مدیریت اسلامی. کسی که پست مدیریت را در هر زمان و هر مکانی که قبول می کند، قطعاً باید اولویت اول و اصلی خود را کار اداری بداند، چون آن مدیر برای یک شهرستان در حوزه کاری خود تصمیم می گیرد و در آن جایگاه مأمور اجرای دستورات مافوق خود در استان است که غیر از این جفا در حق مردم است.
مدیری که از مغازه ها و نانوایی های محل کارش خرید نکند، از خدمات آن محل بهره نگیرد، فرزندش در مدارس محل کار تحصیل نکند، از کجا درد این مردم را می فهمد و از کجا می داند این مردم با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند. صاحبنظران علم مدیریت، پدیده مدیران پروازی را پدیده ای زشت، ناعادلانه، غیرقانونی و فسادآور دانسته و بر ضرورت حذف این پدیده ناعادلانه و زشت تاکید دارند.
پیشرفت و توسعه نیاز به انسجام و نیروهای کارآمد و مسئولیت پذیر دارد، در صورتی که از نیروهای بومی شهرستان برای مدیریت ادارات استفاده شود، از بار مشکلات کاسته شده و خدمت رسانی به مردم تسهیل می شود.
شاید دور از ذهن نباشد که اقامت نداشتن مدیران ادارات و نهاد‌ها درجغتای که این ویژگی به تعداد قابل توجهی از کارمندان هم سرایت کرده است را از دلایل دارای اولویت توسعه‌نایافتگی شهرستان ذکر کنیم در همین رابطه مدیر سایت خبری سلام جغتای می گوید:

مدیر پروازی قسمتی از وقت خود را صرف رفت و آمد بین محل کار و خانه می کند و به همین خاطر خستگی ای را بر خود تحمیل می کند که به طور حتم بر روی انجام وظایفش بی تاثیر نیست. بر خلاف مدیران پروازی , مدیرانی که ساکن هستند به دلیل حضور تمام وقت در محل, توانمندی ها و مشکلات را بهتر شناخته و درک بهتری از مسائل دارند. شاید در مواردی چیزهایی را که مدیران ساکن می بینند، مدیران پروازی فقط می شنوند.

نوروزی به انتخاب این مدیران اشاره و افزود: شاید پاسخ مسئولین برای انتخاب مدیران پروازی عدم وجود فردی مناسب در شهر مربوطه باشد اما می بینیم بسیاری ازمدیران توانمند بومی خانه نشین شده اند، مدیرانی که با درد مردم آشنا هستند و ظرفیت ها و توانمندی های شهرستان را بهتر می شناسند. مدیری که حاضر نباشد همراه خانواده خود در عمق مشکلات و دغدغه‌های مردم و دیگر همکارانش زندگی کند، چگونه می تواند مشکلات این شهرستان را درک نماید، وای بر آن روزی که همکارانش نیز پروازی باشند که این خود بحث مصیبت بار دیگری است.

نوروزی ادامه داد: کسی که پست مدیریت را در هر زمان و مکانی قبول می‌کند قطعا باید اولویت اول و اصلی خود را کار اداری بداند. چرا که آن مدیر برای یک شهرستان در حوزه کاری خود تصمیم می‌گیرد و در آن جایگاه مامور اجرای دستورات مافوق خود در استان است که غیر از این به عقیده بنده جفا در حق مردم است.

وی با بیان اینکه، شنیده شده برخی مدیران پروازی هزینه های رفت و آمد خود را از محل اعتبارات دستگاه در قالب ماموریت به تهران و یا مشهد پرداخت می کنند گفت: اگر همین هزینه های رفت و آمد از حساب شخصی آنها کسر شود، دیگر شاهد اتفاقات این چنینی نخواهیم بود.

نوروزی با بیان اینکه بسیاری از مدیران که از خانواده هایشان دور هستند دائما دغدغه خانواده خود را دارند و از طرفی هم همیشه نقش خانواده و همسر در موفقیت افراد موثر بوده است خاطرنشان کرد: مدیری که خانواده اش درکنار او نباشد و دائما در حال پرواز باشد قعطا نمی تواند از کنار خانواده به راحتی بگذرد و باید ازوقت خدمتگزاری اش بزند در حالی که اگر خانواده مدیران در محل خدمتشان ساکن باشند قطعا با آسودگی بیشتری به کارشان می پردازند و خدمت می کنند و دغدغه های ناشی از دوری از خانواده را ندارند.

رئیس یکی از بانکهای جغتای در مورد کارکنان پروازی خودمی گوید متاسفانه به دلیل اینکه تمامی کارمندان از سبزوار و پروازی هستند نمی توانیم در نوبت بعد از ظهر به همشهریان خدمات بدهیم و این امر باعث شده که بسیاری از شهروندان و خصوصا کسبه و بازاریان اعتراض کنند. وی با عنوان این مطلب که اگر این کارکنان ساکن جغتای باشند قطع یقین خدمات دهی ما به شهروندان بهتر خواهد شد و همچنین با عث جذب سرمایه بیشتری برای بانک خواهد بود. خواستار بکارگیری نیروهای بومی جغتای شد.

لازم به ذکراست پروازی بودن مدیران در این شهرستان یک مشکل اساسی است بارها مردم از این موضوع ابراز گلایه کرده اند که متاسفانه هیچ اقدامی از سوی مسئولان استانی برای رفع این مشکل نشده است.

6 دیدگاه

  • شاید یکی دواداره نیاز به تخصص خاصی برای مدیریت باشدبقیه ادارات بانیروهای بومی به مراتب بهتراداره میشود

  • یکی ازدلایل عقب ماندگی وعدم توسعه شهری مثل جغتای همین مدیران پروازی می باشد

  • به نظراین حقیر بکارگیری مدیرپروازی درهرشهرستان توهینی بسیاربزرگ به تمام مردم آن شهراست وهزینه های رفت وآمد این افراد بارسنگینی بردوش بیت المال است

  • البته مدیرانی هم که حضور دارند در بین مردم نیستند و کارهای روزانه شان را یا راننده و با خدمه انجام می دهند

  • همیشه این بوده وخواهد بود الان بخشدار هلالی کجا اقامت دارند جغتای وهر روز با ماشین دولتی رفت آمد میکنند ازجیب ملت 

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت