چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 11945 تاريخ : ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۰ نسخه چاپي بدون دیدگاه

حاصل دسترنج کشاورزان جغتایی توسط دلالان غارت می شود

حاصل دسترنج کشاورزان جغتایی توسط دلالان غارت می شود
کمبود و یا نبود نقدینگی کافی و عدم رغبت کافی در جذب سرمایه‌گذار در این عرصه احداث صنایع تبدیلی در شهرستان جغتای را با چالش جدی مواجه کرده است.

سلام جغتای- سید احمد حسینی/ صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به صنایعی گفته می شود که به فرآوری و عمل آوری محصولات کشاورزی می پردازد و به عبارت دیگر با زیرمجموعه این بخش ارتباط مستقیم دارد و فرآیند تولید مواد کشاورزی را کامل می کند.کاهش ضایعات-افزایش اشتغال -توسعه صادرات- کاهش ریسک در بخش اقتصادی اهمییت  نقش صنایع تبدیلی و تکمیلی در توسعه بخش کشاورزی را نشان می دهدبدون تردید ایجاد صنایع تبدیلی یکی از سودمندترین ارتباطات بین دو بخش صنعت و کشاورزی است. این صنایع از میزان بیکاری های دایمی و فصلی در مناطق روستایی می کاهد. همچنین زمینه مناسب جهت توسعه بخش کشاورزی را فراهم آورده و به افزایش تولیدات، بهره وری، ایجاد فرصت های شغلی، تامین نیازهای اساسی، پیوند با دیگر بخش های اقتصادی و کاهش نابرابری های منطقه ای منجر خواهد شد. لذا این گونه صنایع می تواند پیشنیاز استراتژی صنعتی شدن و تامین کننده امنیت غذایی در کشور باشد .صنایع غذایی بیش از ۸۵ درصد صنایع تبدیلی و تکمیلی مربوط به بخش کشاورزی را تشکیل می دهد و با توجه به آثار مستقیم و غیرمستقیم این صنایع از نظر تولید و اشتغال که در بخش کشاورزی بر جای می گذارد و موجب رشد و شکوفایی، در سطح کلان اقتصاد می شود.اهمیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی را زمانی بیشتر درمی یابیم که توجه کنیم بعد از صنایع سنگین، صنایع غذایی از نظر وسعت و گستردگی، دومین مقام را در جهان دارا هستند. صنایع غذایی استراتژیک، غلات، قند، لبنیات و روغن را نیز در بر می گیرد. در ضمن با توجه به میزان ارزش افزوده در این صنایع که با ارزش افزوده در صنایع پتروشیمی برابری دارد، با جایگزینی صدور این محصولات به جای صدور قسمتی از نفت، می توان به شکوفایی اقتصادی نزدیک تر شد.در اقتصاد کشاورزی معاصر، صنایع تبدیلی عامل مهمی در فرآوری محصولات کشاورزی می باشد که از یک سو، ارزش افزوده محصولات اولیه بخش را ارتقا می دهد و از سوی دیگر محصولاتی به بازار ارائه می کند که با استفاده از تکنولوژی مدرن به دست آمده اند. بنابراین، از نظر استمرار تولید و مولد بودن دارای ویژگی های مناسبی هستند. علاوه بر این از منابع موجود به نحو مطلوبی استفاده و کارایی شده و راندمان صنایع نیز به نحو قابل توجهی افزایش می یابد.

8bandi-maidan-g92-21

شهرستان جغتای به سبب قرارگرفتن بین ارتفاعات جوین در شمال و جغتای در جنوب و حاصلخیزی خاک و مسطح بودن دشت از موقعیت مناسب زراعی برخورداراست. دشت حاصلخیز جغتای با توجه به وجود رودخانه های دائم و سفره های آبی زیرزمینی موجباتی را فراهم نموده که بتواند جمعیت کثیری رابه خود مشغول نموده و با تولید محصولات کشاورزی و غذایی درجهت استقلال کشور گام بردارد. وجود بیش از از ۳۲۴حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۳۰۰رشته قنات و چشمه و ۱۳رودخانه دایمی و یک سد عظیم همراه خاک حاصلخیز و زمین نسبتا هموار منطقه را به یک قطب مهم کشاورزی تبدیل نموده است.

اراضی زیرکشت انواع محصولات کشاورزی در جغتای بالغ بر ۲۴۸۵۰هکتار است که شامل گندم، جو، کلزا به عنوان محصولات پاییزه ۱۴هزارو ۶۰۰هکتار سطح زیرکشت را دربرمی گیرد و ۹هزارو ۵۰۰هکتار سطح زیر کشت محصولات بهاره شامل چغندرقند، ذرت، هندوانه و… می باشد و از این مقدار ۲۲۶۰۰هکتار اراضی آبی و ۲۲۵۰هکتار اراضی دیم می باشند.

همچنین وجود ۳هزار هکتار باغ های فراوان با محصولات متنوع سردرختی که ناشی از وجود رودخانه ها و آب کافی در منطقه می باشد که احداث کارخانه های وابسته از جمله کارخانه کمپوت و کنسانتره را توجیه نموده است. جغتای همچنین دارای توانمندی ها و پتانسیل های بسیار بالایی در زمینه مختلف دام، طیور و آبزیان می باشد و با توجه به اقدامات انجام شده دامداری منطقه از یک وضعیت قابل قبولی برخورداراست که شامل ۱۴۰هزار راس دام سبک، ۱۵هزار راس دام سنگین، ۲۹۳هزار ۱۱۶قطعه طیور سنتی و ۶۰هزار قطعه طیور صنعتی می باشد. میزان تولیدات بخش دامی در منطقه شامل ۷۰تن شیرمازاد برمصرف در روز، گوشت قرمز ۱۱۰۰تن در سال و گوشت سفید ۵۰۰تن در سال می باشد. همچنین توانمندی های موجود در بخش دام و طیور و آبزیان شامل احداث کارخانه ی خوراک دام، کارخانه فرآورده های لبنی، سکوی جمع آوری شیر، مجتمع پرورش مرغ گوشتی و تخمی و.. می باشد.

51244_815

یک کارشناس کشاورزی در گفتگو با ما در این رابطه اظهار کرد: نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی یکی از مشکلات بخش کشاورزی در شهرستان جغتای است که کشاورزان را مجبور به فروش محصولات خود به دلالان با نازل‌ترین قیمت و سود نامناسب کرده است.

این کارشناس کشاورزی عدم استقبال سرمایه‌گذاران در احداث صنایع تبدیلی را از علل بی‌رونق بودن این صنعت در شهرستانها دانست و عنوان کرد: کمبود و یا نبود نقدینگی کافی و عدم رغبت کافی در جذب سرمایه‌گذار در این عرصه احداث صنایع تبدیلی در شهرستان جغتای را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی به تولید سالانه حدود ۲۰هزار تن شیر در این شهرستان اشاره کرد و گفت: هنوز کارخانه تبدیلی  در این شهرستان راه اندازی نشده و دامداران به اجبار شیر تولیدی را با قیمت پایین تر به فروش می رسانند و این سبب شده تا تولید کنندگان با مشکلات بسیاری مواجه شوند و با توجه به اینکه بخش عمده تولیدات کشاورزان، باغداران و دامداران شهرستان جغتای به‌ صورت خام به نقاط مختلف کشور عرضه می‌شود وجود صنایع تبدیلی مرتبط در منطقه می‌تواند به تنظیم بازار، اشتغال‌زایی، تولید مواد غذایی باکیفیت مرغوب و جلوگیری از افزایش ضایعات برداشت محصولات کمک کند.

جغتایی با عنوان این مطلب که توجه و تجهیز کشاورزی شهرستان جغتای به صنایع تبدیلی وابسته می‌تواند علاوه بر ایجاد رشد و رونق کم‌نظیر در بخش کشاورزی به توازن و توزیع عادلانه صنایع کشاورزی در این منطقه کمک به‌سزایی کند اما به نظر می‌رسد معضل کمبود صنایع تبدیلی در این شهرستان همچنان به‌ عنوان زنجیره‌ای گم‌ شده و در چرخه کشاورزی مجال بروز استعدادهای بالقوه در این زمینه را از متولیان امر گرفته است.

لازم به ذکراست که شهرستان جغتای یکی ازقطب های مهم کشاورزی و دامپروری استان خراسان رضوی است که متاسفانه کشاورزان این شهرستان مورد بی مهری مسئولان استان در اکثر مواقع از جمله بلایای طبیعی قرار می گیرند.

یک دیدگاه

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت