شنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 11887 تاريخ : ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴ نسخه چاپي ۱ دیدگاه

انتظار ۳ ساله یک مدرسه در زور زمند برای اتصال به شبکه برق

انتظار ۳ ساله یک مدرسه در زور زمند برای اتصال به شبکه برق
مدرسه ابتدایی خیرالهی در روستای زور زمند از سال 92 برای اتصال برق منتظر رفع موانع اداری است!

روستاهای موسوم به زور زمند واقع در ۵ کیلیومتری مرکز شهرستان جغتای پس از سالها فقر امکانات آموزشی، ۳ سال قبل یعنی در سال ۱۳۹۲ به همت یکی از خیران مدرسه ساز صاحب مدرسه ای برای دانش آموزان ابتدایی خود می شود.

این مدرسه در حدفاصل بین دو روستای امیرآباد و صدرا و در مجاورت تنها خانه بهداشت این ۷ روستا قرار گرفته است و پذیرای دانش آموزان دو روستای امیرآباد و صدرا می باشد.

علی رغم تامین هزینه ساختمانی آن از طرف خیر مدرسه ساز، با گذشت سه سال از تاسیس خود، از نداشتن برق رنج می برد و مدیر این مدرسه چاره ای جز بهره گیری از کابل چندصد متری برای انتقال برق ندارد، روشی که جوابگوی ولتاژ موردنیاز تجهیزات برقی این واحد آموزشی از قبیل سیستم گرمایش، رایانه و دستگاه چاپ نبوده و مشکلاتی را برای آن ایجاد کرده است.

در همین راستا روز گذشته روح الله جلیلی رئیس اداره برق شهرستان جغتای به خبرنگار پیام جغتای گفت: این اداره برای واگذاری کنتور برق به این مدرسه و همچنین خانه بهداشت آمادگی لازم را داشته و حاضر هستیم در کمترین زمان ممکن آن را اجرا کنیم.

جلیلی خاطرنشان کرد: متاسفانه قراز گرفتن این مدرسه خارج از حریم روستایی و در اراضی دولتی کار را برای اخذ مجوز های لازم از طرف آموزش و پرورش با مشکل روبراه کرده است و این اداره ناگزیر باید تا تکمیل فرایند واگذاری کامل ملک مورد نظر معطل بماند.

شایان ذکر است: در شرایطی که فرایند آزادسازی زمین های دولتی و واگذاری اشتراک برق، آب و گاز به دامداری ها، مرغداری ها با وجود فاصله زیاد از شبکه های اصلی به سهولت انجام می شود، این مدرسه ۳ سال است که منتظر رفع موانع اداری برای برخورداری از برق می باشد.

یک دیدگاه

  • با سلام برابر آیین نامه و ضوابط اجرایی شرکتهای توزیع برق: ۱- ” هزینه احداث یا توسعه شبکه و نصب تاسیسات نیرورسانی برای تامین برق متقاضیان غیر خانگی در روستاها بر عهده متقاضی /متقاضیان است.” در مورد دامداریها و …. که در متن بالا اشاره شده چون مشترک غیر مسکونی هستند؛ هزینه شبکه و ترانس را متقاضی به پیمانکار پرداخت می نماید . ۲- واگذاری انشعابات آب و برق و … به متقاضیان بایستی پس از اخذ مجوز از مراجع ذیربط صورت پذیرد. و چون مدرسه مذکور خارج از محدوده روستا ساخته شده ، با توجه به کاربری آن که آموزشی است هیچ سازمانی حتی فرمانداری هم مرجع ذیربط محسوب نمی شود و مجوز صادر نمی کند. برای دامداریها و … مرجع ذیربط صدور پروانه ، جهاد کشاورزی می باشد و در مواردی که کار قانونی انجام شده باشد؛ مجوز لازم را صادر می کند. بنابر این مشکلات بوجود آمده برای اماکن آموزشی متاسفانه چیزی جز بی تدبیری مسئولان وقت این اداره نمی باشد و عدم تامین برق و … بعلت قانون گریزی این اداره می باشد و اینکه انتظار دارند سایر ادارات نیز مانند انها تخلف کنند و قوانین را زیر پا بگذارند، توقع نابجایی است.  متاسفانه در این شهرستان نمونه های زیادی از این قبیل هست : دبیرستان روستای ریواده و اخیرا ساخت مدرسه ای در فریمانه که هر دو خارج از محدوده روستا ساخته شده اند همین مشکل را دارند. بهتر است خیریرن محترم که برای مدرسه زمین واگذار میکنند زمینهای مرغوب و داخل محدوده خود را تحویل آموزش و پرورش نمایند و الا تحویل زمین های بلا استفاده و خارج از محدوده روستا که کاربری مشخصی ندارند ، مصداق ضرب المثل “روغنِ ریخته را نذر امام زاده کردن”  است. آموزش و پرورش هم نباید اینگونه زمینها را تحویل بگیرد و در آنها احداث بنا کند مگر اینکه اعتقاد به این ضرب المثل داشته باشد که ” اسب پیشکش را دندان نمیشمارن”

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت