یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
آخرین اخبار
كدخبر: 11013 تاريخ : ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۷ نسخه چاپي ۱ دیدگاه

نهادهای فرهنگی نسبت خود را با انقلاب اسلامی مشخص کنند

نهادهای فرهنگی نسبت خود را با انقلاب اسلامی مشخص کنند
یکی از مسئولین می گفت: به جرئت می توانم بگویم در این چند ساله این همه جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزار کرده ایم اما حتی یک خروجی هم نداشته ایم.

اگر به اطراف خود نگاه کنیم ده ها نهاد و تشکیلات رسمی و غیر رسمی می بینیم که مدعی فعالیت فرهنگی در شهر بوده و پا در این عرصه گذاشته اند. اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی، اداره میراث فرهنگی و گردشگری، امور فرهنگی ستاد نماز جمعه، هیئات مذهبی، فرهنگی-هنری شهرداری، چندین پایگاه مقاومت بسیج، کانون های فرهنگی مساجد، شورای فرهنگ عمومی با عضویت همه مسئولین، امور پرورشی و تربیتی آموزش و پروش ، تشکل های دانشجویی و… تعدادی از مجموعه های مثلاً فرهنگی در جغتای هستند.

وقتی به اوضاع فرهنگی شهر نگریسته می شود باور اینکه این همه نهاد در یک شهر کوچک دایر و برقرار هستند برای انسان سخت می شود.

این همه نهاد فرهنگی و ما مدام نگران تهاجم فرهنگی دشمن هستیم…

این همه نهاد فرهنگی و ما همیشه نگران غالب شدن فرهنگ بیگانه هستیم…

این همه نهاد فرهنگی و ما هنوز مشکل حاد اعتیاد در منطقه داریم…

 این همه نهاد فرهنگی و ما هنوز یک جریان قدرتمند توزیع محصولات فرهنگی نداریم…

این همه نهاد فرهنگی و ما در جغتای هیچ برنامه ای برای توسعه کتاب و کتابخوانی (بعنوان علاج همه دردهای فرهنگی) نداریم…

 این همه نهاد فرهنگی و ما هنوز یک نشریه بومی و انقلابی نداریم…

 این همه نهاد فرهنگی و ما هنوز هیچ جمع هنری انقلابی نتوانستیم شکل دهیم مثلا جمع شعرای انقلابی جغتای، گروه تواشیح و یا تئاتر بومی و …

این همه نهاد فرهنگی و ما هنوز یک کتاب در خور منطقه نتوانستیم منتشر کنیم…

این همه نهاد فرهنگی و ما هنوز یک خروجی خوب از شهدای انقلاب و دفاع مقدس در منطقه نداریم…

این همه نهاد فرهنگی و ما در انتقال ابتدایی ترین مسائل دینی به مردم مشکل داریم…

و…

برخی از این نهادها و سازمان ها مجموعه هایی هستند که علی رغم اینکه متولی اصلی امورات فرهنگی هستند اما اساساً نمی شود انتظار فعالیت خاصی از آنها داشت، یکی از مسئولین می گفت: به جرئت می توانم بگویم در این چند ساله این همه جلسه شورای فرهنگ عمومی برگزار کرده ایم اما حتی یک خروجی هم نداشته ایم.

 میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد، تبلیغات اسلامی، فرهنگی- هنری شهرداری، نهاد کتابخانه های عمومی و امثالهم مجموعه هایی هستند که یا اصلا وجود خارجی ندارند یا اگر هم بصورت نیم بند وجود دارند برای رتق و فتق امور جاری خود در بخشنامه ها گم شده اند تا رسد به اینکه بخواهند فعالیت فرهنگی تاثیر گذار و جریان ساز انجام دهند.

الباقی تشکل ها هم که بیشتر بصورت مردمی اداره می شوند علی الظاهر کاسه چه کنم در دست گرفته اند و مدام با خود می پرسند چه باید بکنیم؟ چگونه با تهاجم فرهنگی مقابله کنیم؟ چگونه نیرو جذب کنیم؟ مشکل کار کجاست و… که بیشتر روی سخن ما با این مجموعه هاست.

مجموعه های فرهنگی باید ابتدا نسبت خود را با انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی روشن کنند، ببینند اتفاقی که سال ۵۷ افتاده، چه بوده و برای رسیدن به چه دستاوردی صورت گرفته است؛ بعد در پی حفظ آن دستاوردها باشند وگرنه همچنان این کاسه چه کنم از دست آنها نخواهد افتاد.

آیا انقلاب شد تا ما راحت بتوانیم دعای ندبه و زیارت عاشورا برگزار کنیم؟ آیا انقلاب شد تا حجاب مردم درست شود؟ آیا انقلاب شد تا مردم نمازخوان شوند؟ منکر اهمیت این بعد از مسائل فرهنگی نیستیم ولی اینها واجبات و اموری فردی است که به خودی خود حکومت شاهنشاهی هم با آن مخالفت نداشت، آنچه ضروری است احیای اسلام انقلابی و اجتماعی در فعالیت های فرهنگی این مجموعه هاست.

باید جریان آرمان خواه، عدالتخواه، حامی مستضعفان و استکبار ستیز در مجموعه های فرهنگی احیا شود و اجرای فرامین اجتماعی اسلام را از نهادهای حکومتی مطالبه کند و این جز با مجاهدت در نهضت تولید، توزیع و مصرف محصولات فرهنگی منطبق بر این آرمان ها شکل نمی گیرد.

یک دیدگاه

  • با سلامبا اینکه تلویزیون و مسولین هزار بار گفتن پول گرفتن از دانش آموزان مدارس غیرقانونی است چرا از دانش آموزان یکی از دبیرستان های جغتای ب ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومن پول گرفتن، دلیلشونم اینه پول نیس و ….  گفتن همه جا پول میگیرن شما هم باید بدین  این چه وضعیه ؟؟؟  شهرای دیگه میگیرن دلیل نمیشه اینجا هم بگیرن و از قافله عقب نمونن ب بهانه های الکی . بخان بگن کلاسای فوق برنامه و … میزاریم خب معلمه تو همون کلاس قانونی مطالب مهمو بگه ک فکر نکنم کلا کلاس فوق برنامه ای هم باشه . گفتن بجای اینکه در طول سال ۵ هزار و ۱۰ هزار کمک کنین یهویی همشو ۱۰۰ هزار بیارین بدین .

تبليغات
  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت

  • ستاد مقاومت رمز پيشرفت